Darbo ir asmeninio gyvenimo balanso tema, apimanti darnų visų gyvenimo sferų derinimą, šiais laikais tapo ypač populiari. Bet ką daryti, jei šia išvardintų dviejų atsiranda trečias komponentas – išsilavinimas? Kaip viską suderinti nepakenkiant sveikatai? Ir kaip išvengti perdegimo ir laiku atkurti asmeninius resursus?

Pasirink darbą srityje, kuri bent truputį būtų susijusi su tavo studijomis

Šis patarimas skirtas tiems, kurie dar nepradėjo dirbti. Geriausia, jei tavo studijos ir profesinė veikla bent iš dalies susikerta. Tokiu būdu tau bus daug lengviau: panaudosi savo žinias, o praktiniai įgūdžiai palengvins teorinį supratimą.

Kontroliuok savo darbo krūvį ir užduotis tiek savarankiškai, tiek su vadovo pagalba

Daugumą žmonių įkvepia įdomios užduotys ir darbo rezultatai, tačiau jei nei vienas iš jų nedžiugina tavęs, vertėtų pagalvoti apie savo trajektorijos keitimą. Susisiek su savo vadovu, kuris galės nukreipti tave tinkama linkme ir suteikti reikiamą pagalbą, kad dirbtum produktyviai.

Turėk sąmoningą požiūrį į savo studijas

Gali susitarti su beveik bet kuo, įskaitant dėstytojus. Nepamiršk namų darbų ir nepraleisk paskaitų be įspėjimo. Jei taip atsitiks, susižinok, ką praleidai ir ką turi padaryti.

Neatidėliok savo užduočių paskutinei akimirkai

Geriau bent nedidelę užduoties dalį atlikti iš karto, važiuojant viešuoju transportu ar pietų pertraukos metu. Patikėk, dauguma dirbančių studentų rašo rašinius ir rengia pristatymus autobusuose ar troleibusuose, kadangi dabar tai leidžia techninės galimybės.

Paskirstyk laiką studijoms ir darbui

Labai svarbu aiškiai paskirstyti laiką darbui ir studijoms, o ne bandyti padaryti viską vienu metu. Ir nepamiršk poilsio. Bent vieną dieną per savaitę reikėtų skirti atsigavimui: užsiimti pomėgiu, leisti laiką su draugais, skaityti knygas ir pan.

Egzaminų laikotarpiui pasiimk atostogas

Lietuvoje Darbo Kodekso 135 straipsnis numato, kad darbuotojui turi būti suteikiamos mokymosi atostogos egzaminams laikyti ar diplominiam darbui ruošti, o jų trukmė skiriasi priklausomai nuo situacijos. Todėl patariame iš anksto susiplanuoti mokymosi atostogas arba susitarti su vadovu dėl darbo. Taip sumažins savo darbo krūvį ir streso lygį.

Mokykis laiko valdymo ir planavimo

Skirk bent 10 minučių per dieną savo laiko planavimui. Tai gali padaryti dienoraštyje, užrašinėje arba užrašų programėlėje telefone. Taip, skamba akivaizdžiai, bet tai vienas veiksmingiausių būdų. Tokio paprasto metodo pagalba gali susisteminti ir sekti savo terminus, planuoti laiką tam tikrai užduočiai atlikti. Taip nieko nepamirši ir nenustebinsi, kad rytoj darbe reikės pristatyti pristatymą ir paruošti rašto darbą.

Suskirstyk dideles užduotis į mažesnes ir paprastesnes

Tokiu būdu galėsi susidaryti aiškų veiksmų algoritmą. Jei tavo didelė užduotis yra parašyti referatą, šią užduotį lengviau suskirstyti į literatūros apžvalgos parengimą, įvado rašymą ir pan.

Nepamiršk apie savo sveikatą

Nepaisant didelio darbo kiekio ir mažai laiko tam, labai svarbu stebėti savo mitybą ir miego grafiką. Tinkamai planuodamas (-a) laiką, greitai ir efektyviai išmoksi derinti darbą su studijomis. Svarbiausia atsiminti, kad prioritetus reikia nustatyti pagal savo vertybes. Anksčiau ar vėliau baigsi studijas ir šį laikotarpį prisiminsi su šypsena ir didžiuosiesi savimi.